MÓDL SIĘ ZA ZMARŁYCH

Na listopad warto „dać na wypominki”. Przez modlitwę „wypominek” Wspólnota świętego Kościoła, wypowiadając imię i nazwisko konkretnej bliskiej nam zmarłej osoby, przedstawia ją miłosiernemu Bogu. Zmarli to ci, których kochamy. Nie „kochaliśmy”, ale kochamy. Będąc w czyśćcu sami sobie już nie pomogą. Tylko my możemy się za nimi wstawiać u Boga i świętych.

Wypominki listopadowe, to codzienna (przez cały listopad) modlitwa różańcowa i Msza święta za poleconych zmarłych. Wypominki roczne, to comiesięczna (raz w miesiącu przez cały rok) modlitwa różańcowa (lub litania) i Msza święta za poleconych zmarłych.

Pamiętajmy też o osobistej modlitwie za zmarłych i o odwiedzaniu w listopadzie cmentarza. Nie tylko w Uroczystość Wszystkich Świętych czy Dzień Zaduszny. Aż do 8 listopada możemy w prosty sposób zyskać odpust zupełny, czyli darowanie wszystkich kar za grzechy osoby zmarłej. 8 osób możemy wprowadzić do nieba! Wystarczy odwiedzić cmentarz, pomodlić się tam za zmarłych w dowolny sposób i nie mieć przywiązania do najmniejszego nawet grzechu.

xp